Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Aktuální číslo Meduňky
Milí čtenáři,
co nejsrdečněji vás vítám u říjnové Meduňky, v níž se věnujeme především ženám, jejich zdraví a dobré náladě. Říká se, že je jen jediný prohřešek proti kráse, který si nesmí dovolit žádná žena, a tím je zamračená tvář. Přitom však nejde o to potlačit v sobě smutek nebo obavy, ale dosáhnout vnitřní radosti a harmonie. Doufáme, že vám – našim čtenářkám – k tomu pomohou i články v tomto vydání Meduňky. 
Osobně bych se s vámi však na tomto místě také ráda podělila o svůj po-z--natek, který byl na mé červnové cestě do poutního městečka Santiago de Compostela na severozápadě Španělska stěžejní.
Jak vidíte dole na fotografii, poutního místa jsme dosáhli a já se i s Meduňkou nechala vyfotografovat ve zdejším parku s výhledem na katedrálu svatého Jakuba, kde je při kaž-dé mši zmínka i o poutnících, kteří sem v průběhu celého roku přicházejí ze všech koutů světa. Zdolání minimálně stovky kilometrů pěšky nebo dvou stovek kilometrů na kole, je zde předkládáno jako očištění, po němž člověku začne nový život. Možná však už stejně jako já tušíte, že skutečná pouť je záležitost ryze vnitřní. Proto jsme jako důvod naší cesty na rozdíl od ostatních museli uvést sportovní aktivitu. Bůh je v nás a je to princip všeho, žádná konkrétní osoba, a klíčem do dveří skutečného božství je naše srdce. Jak řekl Osho, Bůh je prožitek.
Na cestě jsme potkali mnoho lidí, přičemž řada z nich zdolala pěšky několik stovek kilometrů. Závěrečnou etapu však tito poutníci absolvovali s rozedřenými puchýři na chodidlech či s bandážemi na kolenou – jejich touha po očištění a začátku nové 
životní etapy byla zřejmě velmi silná. Někteří na otázku, proč se na tak dlouhou a náročnou cestu vydali, odpovídali, že je to výzva. Jinými slovy si v podstatě jenom chtěli něco dokázat. Skutečná výzva je totiž být v životě zcela bez výzev a zůstat bezelstní a radostní jako malé děti. Položit se na vodu života a nechat se nést. 
Nicméně putování to bylo pěkné. Procházeli jsme městečky i malými vesničkami a na patnících sledovali symbol cesty – žlutou svatojakubskou mušli. Někdy u ní bylo i něco připsáno, například slova z písně Johna Lennona Imagine: Imagine all the people, sharing all the world... You may say I‘m a dreamer, but I‘m not the only one, I hope someday you‘ll join us, and the world will live as one… Představ si všechny ty lidi, jak sdílejí celý svět... možná si říkáš, že jsem snílek, ale já nejsem jediný. Doufám, že se k nám jednoho dne připojíš a svět bude v jednotě… 
A právě to bylo na té cestě nejkrásnější, jakási lidská pospolitost, kdy jeden druhému byl ochoten pomoci kdykoliv s čímkoliv. Když spolu spí v ložnicích třeba i pro třicet lidí, kde jsou jen jednoduché železné palandy a nic víc, lidská vstřícnost a teplo se rodí jaksi automaticky. A pak také nikdy nezapomenu na omamnou vůni eukalyptových hájů, jimiž jsme procházeli, stejně jako na maják na Finisteře, který se nachází dalších necelých sto kilometrů od Santiaga na pobřeží Atlantiku. Tomuto místu se říká konec světa a zdejší maják je na evropském kontinentu nejzápadněji. Pak už je jenom nedozírný širý oceán splývající na obzoru s oblohou. 
Přeji vám klidné podzimní dny, které jsou k usebrání a skutečné pouti do nitra jako stvořené.
Srdečně 
Věra Keilová

Vítám vás, milí čtenáři,
listopadová Meduňka
je zde!
Jak už to tak bývá, nic není, jak bylo. Místo prosince píši listopadový úvodník a mám pro to opravdu důvody.
Jistě jste si všimli, že jak v tištěné Meduňce, tak na jejím webu se objevilo upozornění na naši dotazníkovou akci: Co se líbí a nelíbí v naší Meduňce vám, našim čtenářům. Co byste v časopise chtěli mít a co ne, co čtete a co nikoliv, co byste chtěli více číst, co vám tam chybí a co naopak opravdu nemusíte…
Dotazník k vyplnění visel více než měsíc na stránkách mojemedunka.cz a chci vám všem, kteří jste se průzkumu zúčastnili, poděkovat. Dostali jsme opravdu kvalitní zpětnou reakci.
Vše vymyslela naše grafička Magda, která porodila dvě děti, dovedla je do školy, čímž se jí trochu, ale opravdu jen trochu, uvolnily ruce (všechny matky to znají), a pustila se do dalšího studia. V redakci jsme byly natěšené na výsledky.
Shrnutí průzkumu v několika větách by bylo asi toto: Z Meduňky se stal časopis čtený napříč generacemi, s nejvíce věkově zastoupenou skupinou 27–56 let, ale i ti mladší než 27 let a starší než 56 let jsou zastoupeni vysokým procentem. Dle výsledků si čtenáři časopis po jeho přečtení nejčastěji archivují nebo půjčují k přečtení dalším čtenářům.
Vřele děkujeme za velké množství podnětů a zjímavých myšlenek. Stále platí, co říkala naše zakladatelka Ilonka Manolevská – náš čtenář je chytrý, hloubavý a chce být zdravý.
Hlavní témata a rubriky byly chváleny, obsažená reklama nebyla kritizována. V několika případech bylo řečeno, že chápou, že reklama živí časopis. Vybíráme ji tak, aby vám něco přinesla. Mnohé máme i vyzkou-šené.
Dostali jsme i dopisy, převážně od našich starších čtenářů. Za všechny bych chtěla poděkovat paní Marušce Tesárkové z Nového Města na Moravě. Děkujeme a přejeme vše dobré!
Děkuji všem, kteří nám dotazník vyplnili a podpořili nás v naší práci. Věřte nám, že není lehké se v dnešní době neustále potýkat s ekonomickými nástrahami. Přesto jsme více než 9 let nezvedli cenu našeho časopisu.
Proto snad bych malinko zaapelovala: Předplaťte si časopis Meduňka. Vždyť za cenu 297 Kč ročně je hezkým dárkem nejen pro vás samotné, ale i pro vaše blízké. S předplatným získáte i další bonusy při nákupech našich knih v internetovém obchodě časopisu Meduňka. Snažíme se pro vás dělat vše nejlépe, jak
umíme.
 Za mne bych chtěla poděkovat celé redakci, autorům a hlavně vám, našim čtenářům, které máme rádi a pro které stojí za to pokračovat dál. Děkujeme!
Krásné počtení s malinkým upozorněním na nově vyšlou knihu: Babiččino kuchařské umění, která je zase pro předplatitele Meduňky levnější. (Už z ní vařím.)
Krásný listopad s Meduňkou přeje
Květa Vtípilová
OBSAH


Rozhovor
s prof. MUDr. Evou Topinkovou      6
Mgr. Věra Keilová

Okénko do čínského zvěrokruhu: Vepř      9
Eva Joachimová


TÉMA: ANTI-AGING
aneb ZRALÝ VĚK ZDRAVĚ A ELEGANTNĚ

Jak dobře zestárnout      10
MUDr. Ludmila Eleková

Umění stárnout      12
Mgr. Jan Vávra

Stárnutí a naše strava      15
MUDr. Vladimíra Strnadelová,
Jan Zerzán

Autopatie a zdravé stárnutí      17
Mgr. Jiří Čehovský

Zacvičme s vráskami      18
Ing. Yvona Švecová

Anti-aging a péče o pleť      19
Kateřina Hájková

Anti-aging a já      21
Ing. Jana Peffková


Mentalhealing neboli mentální léčení      22
Mgr. Lucie Poláková

Zdravé menu s chutí a vůní podzimu      26
Markéta Kunzová

Fingerhut      28
Václav Větvička

Dědové a dušičky      30
Judita Katona Peschlová

Zralost aneb
studánka lásky kosmopolitní      34
Marcela Chadžijská, Ing. Miroslav Hadaš

Tanec s kostlivcem      36
Ing. Věra Šimonová

Píseň mého srdce      38
Ing. Jiří Mazánek

Tranzity planety Uran      40
Mgr. Marie Plochová Hlávková, Ph.D.

Léčebné obrazce      41
Jan Hnilica

Umění stárnout podle horoskopu      42
dr. Jarmila Gričová

Horoskopy zdraví      44
Dana Hermanová

Exotické léčivky      44
prof. Ing. Pavel Valíček, DrSc.

Astrokukátko      46
Ing. Zdeněk Bohuslav