Rodinný časopis o alternativních cestách ke zdraví, připravovaný ve spolupráci s předními lékaři, léčiteli a odborníky v bylinkách, astromedicíně, zdravé výživě, psychoterapii, bioenergii, reflexní terapii a dalších netradičních metodách léčení.
Aktuální číslo Meduňky
Milí čtenáři,
co nejsrdečněji vás vítám u říjnové Meduňky, v níž se věnujeme především ženám, jejich zdraví a dobré náladě. Říká se, že je jen jediný prohřešek proti kráse, který si nesmí dovolit žádná žena, a tím je zamračená tvář. Přitom však nejde o to potlačit v sobě smutek nebo obavy, ale dosáhnout vnitřní radosti a harmonie. Doufáme, že vám – našim čtenářkám – k tomu pomohou i články v tomto vydání Meduňky. 
Osobně bych se s vámi však na tomto místě také ráda podělila o svůj po-z--natek, který byl na mé červnové cestě do poutního městečka Santiago de Compostela na severozápadě Španělska stěžejní.
Jak vidíte dole na fotografii, poutního místa jsme dosáhli a já se i s Meduňkou nechala vyfotografovat ve zdejším parku s výhledem na katedrálu svatého Jakuba, kde je při kaž-dé mši zmínka i o poutnících, kteří sem v průběhu celého roku přicházejí ze všech koutů světa. Zdolání minimálně stovky kilometrů pěšky nebo dvou stovek kilometrů na kole, je zde předkládáno jako očištění, po němž člověku začne nový život. Možná však už stejně jako já tušíte, že skutečná pouť je záležitost ryze vnitřní. Proto jsme jako důvod naší cesty na rozdíl od ostatních museli uvést sportovní aktivitu. Bůh je v nás a je to princip všeho, žádná konkrétní osoba, a klíčem do dveří skutečného božství je naše srdce. Jak řekl Osho, Bůh je prožitek.
Na cestě jsme potkali mnoho lidí, přičemž řada z nich zdolala pěšky několik stovek kilometrů. Závěrečnou etapu však tito poutníci absolvovali s rozedřenými puchýři na chodidlech či s bandážemi na kolenou – jejich touha po očištění a začátku nové 
životní etapy byla zřejmě velmi silná. Někteří na otázku, proč se na tak dlouhou a náročnou cestu vydali, odpovídali, že je to výzva. Jinými slovy si v podstatě jenom chtěli něco dokázat. Skutečná výzva je totiž být v životě zcela bez výzev a zůstat bezelstní a radostní jako malé děti. Položit se na vodu života a nechat se nést. 
Nicméně putování to bylo pěkné. Procházeli jsme městečky i malými vesničkami a na patnících sledovali symbol cesty – žlutou svatojakubskou mušli. Někdy u ní bylo i něco připsáno, například slova z písně Johna Lennona Imagine: Imagine all the people, sharing all the world... You may say I‘m a dreamer, but I‘m not the only one, I hope someday you‘ll join us, and the world will live as one… Představ si všechny ty lidi, jak sdílejí celý svět... možná si říkáš, že jsem snílek, ale já nejsem jediný. Doufám, že se k nám jednoho dne připojíš a svět bude v jednotě… 
A právě to bylo na té cestě nejkrásnější, jakási lidská pospolitost, kdy jeden druhému byl ochoten pomoci kdykoliv s čímkoliv. Když spolu spí v ložnicích třeba i pro třicet lidí, kde jsou jen jednoduché železné palandy a nic víc, lidská vstřícnost a teplo se rodí jaksi automaticky. A pak také nikdy nezapomenu na omamnou vůni eukalyptových hájů, jimiž jsme procházeli, stejně jako na maják na Finisteře, který se nachází dalších necelých sto kilometrů od Santiaga na pobřeží Atlantiku. Tomuto místu se říká konec světa a zdejší maják je na evropském kontinentu nejzápadněji. Pak už je jenom nedozírný širý oceán splývající na obzoru s oblohou. 
Přeji vám klidné podzimní dny, které jsou k usebrání a skutečné pouti do nitra jako stvořené.
Srdečně 
Věra Keilová

Vítám vás, milí čtenáři, u zářijové Meduňky.
Tropy už trochu polevily, ale jaksi přetrvává pocit, že něco není, jak má být, že příroda se zbláznila, svět se převrátil naruby – o lidech nemluvě. Pokud si to myslíte, tak vězte, že alespoň něco zůstalo, jak má být, vyšlo nové číslo Meduňky.
V tomto čísle je hlavním tématem Lymfa – naše druhá míza. V příspěvcích, které si jistě přečtete, je lymfa náležitě proklepnuta z mnoha stran a pohledů různých specialistů, odborníků z řad našich autorů.
Jedno však mají společné: lymfa je tekutina, o kterou bychom se měli starat. Její „domečky“, uzliny, je třeba opečovávat a hlídat. Měli bychom dohlížet na to, aby její řečiště byla plná, a ne vyschlá, aby lymfa proudila bez překážek a byla kvalitní, chcete-li zdravou, „náplní“ těchto řečišť.
Při čtení jsem narazila na mnoho zajímavostí a podnětů, které mi doplnily názor na moji cestu ke zdraví, a potvrdily, že
některé věci nedělám, jak bych měla.
V každém čísle se snažíme již dlouho předtím, než vyjde, o to, abychom vám předložili pestrou nabídku různých názorů a možností k jednotlivým tématům. Pokud budete znát co nejvíce možných cest k vašemu zdraví, můžete si vybrat a vyzkoušet, co je právě vašemu tělu nejbližší, nepřirozenější, nejzdravější. Je to vaše zdraví, vaše tělo, vaše cesta. Každý ji může mít malinko jinou, nebo i úplně jinou. Nikomu nic nevnucujeme, jen se snažíme pomoci najít s vámi v danou chvíli tu pravou cestu, ať je i třeba trochu jiná, neobvyklá.

Společně se zářijovou Meduňkou vychází i Knihovnička Meduňky. Již 40. svazek této edice je vlastně životní zpovědí a cestou naší autorky Antonie Krzemieňové. Obálku má krásně bleděmodrou a na stáncích PNS a v našem e-shopu se opravdu vyjímá. Poučné a zajímavé čtení.

A na co bych vás chtěla zejména upozornit a požádat vás o spolupráci, je popsáno níže, pod těmito řádky.
Naše Meduňka bude slavit 15. Výročí, a tak jsme se rozhodli, že se od vás dozvíme, co nevíme a co bychom rádi věděli. Třeba, co vám v časopise chybí, co se líbí, co čtete vždy a co jen občas…
Těšíme se na vaše odpovědi s tím, že žádná nebude opomenuta. Veškeré vaše návrhy a připomínky jsou vítány.

Přeji příjemné počtení a opatrujte se.

Květa Vtípilová


Obsah

Rozhovor s Martinem Kolárem  6
Mgr. Věra Keilová


TÉMA: LYMFA – NAŠE DRUHÁ MÍZA

Základní informace o lymfě         10
MUDr. Jozef Lucký
 
Lymfatický systém – co je zač
a kde ho hledat                 13
MUDr. Rudolf Zemek

Lymfatické potíže z hlediska
homeopatie                        15
Ing. Jiří Čehovský

Co dokáže manuální lymfatická
masáž           16
Mgr. Pavel Kloud

Lymfa musí volně proudit             18
Ing. Yvona Švecová

Lymfatický systém a zdraví střev                      20
Mgr. Eva Placáková


Okénko do čínského horoskopu:
kohout          22
Eva Joachimová

Průlom v hodnocení celostní
a alternativní medicíny                        24
Tomáš Pfeiffer

Chmelový chřest a pazoušky        28
Václav Větvička

Slova a jejich vliv na zdraví         30
Antonie Krzemieňová

Jak cvičit                      32
Ing. Jarmila Průchová, Jaroslav Průcha

Jednoduchá a účinná guasha        34
Mgr. Zuzana Paulusová

Léčebné obrazce: záněty uzlin      36
Jan Hnilica

Protichůdnost teorií o výživě        38
MUDr. Ludmila Eleková

Podzimní rovnodennost a půst     40
Judita Katona Peschlová

Horoskopy zdraví     42
Dana Hermanová

Exotické léčivky         42
Prof. Ing. Pavel Valíček, DrSc.

Astrokukátko              44
Ing. Zdeněk Bohuslav